2021-01-17

Trwają szczepienia przeciwko Covid-19. No i fajnie. Dla tych, którzy wyrażają taką chęć będzie to możliwe w zależności od kwalifikacji ministerialnej. I tak się składa, że nauczyciele należą do grupy oznaczonej nazwą Etap I. Jest to ważne, bo do tej grupy zaliczany też jest egzaminator kandydatów na kierowców. Czy jednak egzaminatorzy będą mogli ubiegać się o szczepienie w Etapie I, tego już nie jesteśmy tacy pewni. Dlatego też nie czekając na nowelizację rozporządzeń w tym temacie przygotowaliśmy wniosek do Ministra Adamczyka o interwencję w naszej sprawie do Ministra Zdrowia.

Tak jak i nauczyciele, tak też i egzaminatorzy mają zdecydowanie wyższe ryzyko zawodowe związane z zakażeniem. Codziennie, w małej przestrzeni kabiny samochodowej, przeprowadzają egzaminy dla co najmniej 9 różnych osób. W zdecydowanej większości są to osoby zupełnie obce. Mała przestrzeń, słabe środki zabezpieczające, czas trwania egzaminu, różny poziom higieny osobistej to idealne warunki do infekcji.

Większość dyrektorów ośrodków egzaminowania, mimo deklaracji “podjęcia zdecydowanych środków zaradczych” w kontekście pandemii, jakoś nie podjęła tematu związanego z możliwością przyspieszenia terminu szczepień dla swoich kluczowych pracowników. A wystarczyłby wniosek do marszałków z prośbą o interwencję w Warszawie.

Jedynie kilku z nich zdecydowało się na wysłanie całej załogi na test obecności przeciwciał. Reszta, pewnie na zasadzie “jakoś to będzie” ograniczyła się do minimum obowiązków w tym zakresie. I jak się to ma do oficjalnych “starań i obaw o swoją załogę”?

Tak czy owak. Naszym zdaniem, szczepienia tej grupy zawodowej powinny się odbyć jak najwcześniej. Sytuacja egzaminacyjna stwarza poważne uwarunkowania do powstawania ognisk zapalnych infekcji.

Tutaj znajdziecie treść naszego pisma do Ministra.

DC