Już od poniedziałku 27 września 2021 rusza akcja zbierania podpisów pod PETYCJĄ kolegów z KOMITETU EGZAMINATORÓW RP.

Jest to odpowiedź na bierność Ministerstwa Infrastruktury na wnioski ze strony środowiska egzaminatorów kandydatów na kierowców i kierowców w sprawie wypracowania nowego rozporządzenia regulującego wynagrodzenia tej grupy zawodowej.

Tak się składa, że ten akt prawny w swojej formie jest niezmieniony od 13 lat. Wyobraźcie sobie! Wasze pensje pozostają niezmienione od stycznia 2008 roku.

Wbrew stereotypowym opiniom, egzaminator ma stałe wynagrodzenie wynikające z tabeli wynagrodzeń zawartej w Rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców w związku z art. 121 pkt 2) ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tak, są tam stosowane tzw. “widełki płacowe” , ale nawet uwzględniając ich najwyższy poziom /dotyczy to tylko niektórych ośrodków egzaminowania/, egzaminator obecnie zarabia na poziomie zawodów nie wymagających specjalnych kwalifikacji.

Mając na uwadze warunki w jakich pracuje, poddawany ciągłemu napięciu, nieustającej uwadze, pełnej odpowiedzialności za osobę zdającą, siebie i innych uczestników ruchu drogowego, poddawany presji środowiska, pracodawcy i biorąc pod uwagę oczekiwania w sferze profesjonalizmu …. wynagrodzenie oferowane w tym zawodzie jest co najmniej …. FRUSTRUJĄCE /najłagodniej pisząc/.

NIEZALEŻNY KOMITET EGZAMINATORÓW RP jest grupą czynnych zawodowo egzaminatorów, którzy postanowili przejść do działania i podjąć bezzwłocznie rozmowy z Ministerstwem w celu realizacji naszych postulatów.

Niezależny, bo tworzą go ludzie z różnych środowisk – egzaminatorzy nigdzie nie zrzeszeni, przedstawiciele związków zawodowych OZZP WORD, MOZ WORD i OSK oraz KSE.

Postanowili oni poprzeć propozycję rozporządzenia ds wynagrodzeń złożoną przez Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów do Ministerstwa Infrastruktury w kwietniu 2020.

Propozycja ta /w załączniku do niniejszego artykułu/ “ODMRAŻA” wynagrodzenie egzaminatorów, umożliwia automatyczną waloryzację wynagrodzeń co roku w oparciu o ogłaszane co roku najniższe wynagrodzenie w gospodarce oraz stanowi realny ekwiwalent za pracę w tym niebezpiecznym zawodzie.

Pojawiły się na rynku propozycje innych petycji i zmian do rozporządzenia, które w swojej istocie niewiele zmieniają, a już na pewno trudno nazwać je przyszłościowymi. Więcej tworzą zamieszania i realizują chęć zaistnienia w mediach i środowisku ich przedstawicieli niż realnie zmierzają do rozwiązywania problemów egzaminatorów.

Dlatego też zapoznajcie się z propozycją niezależnego KOMITETU EGZAMINATORÓW RP, który rusza z akcją podpisów pod PETYCJĄ 2021 w ośrodkach egzaminowania od poniedziałku 27 września. Akcja potrwa około 2 tygodni. Można będzie podpisy składać na listach zbiorczych u przedstawicieli Komitetu w ośrodkach egzaminowania lub składać Indywidualne Deklaracje Poparcia /do pobrania ze strony KSE i OZZP WORD od 26 września 2021 – niedziela/.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

W uzasadnieniu do propozycji znajduje się również informacja o propozycji podniesienia stawek opłat za egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy. Tu również posługujemy się współczynnikiem i stawką najniższego wynagrodzenia ogłaszaną co roku przez Ministra Polityki Społecznej.

Podwyżki wynagrodzenia dla egzaminatorów są relatywnie powiązane ze stawkami dotyczącymi opłat za egzaminy. Wynika to oczywiście z obecnego stanu obowiązującego systemu egzaminowania, w tym przede wszystkim kosztów utrzymania ośrodków egzaminowania i zatrudnionych w nich osób.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO PODPISYWANIA SIĘ POD PETYCJĄ. O jej wynikach i podejmowanych działaniach będziemy Was informować na bieżąco.

ZACZYNAMY W PONIEDZIAŁEK 27 WRZEŚNIA 2021

Image by Markus Winkler from Pixabay